SPZ Section V-Belt | Sizes SPZ-0630 / SPZ-630 - SPZ3550
- High quality aftermarket replacement belt
- Oil resistant
- Heat resistant
- Certified in manufacture ISO/TS16949:2016 and ISO 14001 OHSAS 18001
- These belts meet the 'essential' Health and Safety norms for its entire range of fire-resistant, anti-static belts
___________________________________________________________
Sizing:
'SPZ' section belts are 9.5mm-10mm in width
___________________________________________________________
How to Select:
Select the belt size you require by clicking the drop-down menu.
Pricing adjusts according to the belt size selected
___________________________________________________________
All parts should be fitted by a licensed technician
Please note:
Due to supply issues some belt sizes are unavailable in PIX brand and have been substituted with Allwyn brand.
(N346)
| SKU | N346 |
| Brand | PIX or Allwyn |
| Shipping Weight | 0.2500kg |
| Shipping Width | 0.245m |
| Shipping Height | 0.020m |
| Shipping Length | 0.335m |
| Shipping Cubic | 0.000500000m3 |
| Unit Of Measure | ea |