Power-Rated B Section V-Belt | B94K - B162K / BK94 - BK162
Made with Kevlar™
- High quality aftermarket replacement belt
- Certified in manufacture ISO/TS16949:2016 and ISO 14001 OHSAS 18001
- These belts meet the 'essential' Health and Safety norms for its entire range of fire-resistant, anti-static belts
- Made with quality Kevlar™
________________________________________________________
Sizing:
Belts are measured on the internal circumference
Each belt number increases in 1" increments and are measured Li (inside length)
B-Section Belts 5/8" 17mm Top Width
B-Section Belts 5/8" 17mm Top Width
Sizes not listed may be available but not kept in stock for immediate dispatch
We will need 1 day lead time. Pricing upon request.
___________________________________________________________
How to Select:
Select the belt size you require by clicking the drop-down menu.
Pricing adjusts according to the belt size selected
___________________________________________________________
All parts should be fitted by a licensed technician
Please note:
Due to supply issues some belt sizes are unavailable in PIX brand and have been substituted with Allwyn brand.
(N106)
| SKU | N106 |
| Brand | PIX or Allwyn |
| Shipping Weight | 1.0000kg |
| Shipping Width | 0.050m |
| Shipping Height | 0.049m |
| Shipping Length | 0.200m |
| Shipping Cubic | 0.000490000m3 |
| Unit Of Measure | ea |