A Section V-Belt | Size A27
- Anti-static Industrial V-belt
- Oil resistant
- Heat resistant
- These belts are made in India and are noted for their rubber
A popular replacement for 'A' section belts by 'MANY' of our customers are AX belts. That is because of the features and improved performance
___________________________________________________________
Sizing:
Belts are measured on the internal circumference
Each belt number increases in 1" increments and are measured Li (Length inside)
The difference between the inside and outside circumference is 2"
Width: (inches) 1/2" (mm): 13mm
Inside circumference (inches) 27"
Outside circumference (inches) 29"
___________________________________________________________
How to Select:
Select the belt size you require by clicking the drop-down menu
Pricing adjusts according to the belt size selected
___________________________________________________________
All parts should be fitted by a licensed technician
Please note:
Due to supply issues some belt sizes are unavailable in PIX brand and have been substituted with Allwyn brand.
(N264-A27)
- High quality aftermarket replacement belt
- Certified in manufacture ISO/TS16949:2016 and ISO 14001 OHSAS 18001
- Meets the 'essential' Health and Safety norms for its entire range of fire-resistant, anti-static belts
Belt Size:
Width: (inches) 1/2" (mm): 13mm
Inside circumference (inches) 27"
Outside circumference (inches) 29"
| SKU | N264-A27 |
| Brand | PIX or Allwyn |
| Shipping Weight | 0.1100kg |
| Shipping Width | 0.245m |
| Shipping Height | 0.020m |
| Shipping Length | 0.337m |
| Shipping Cubic | 0.001651300m3 |
| Unit Of Measure | ea |